TRS candidates list for 2014 elections

newsgaadi.com

HYDERBAD : TRS  has announces its first list of candidates for the coming Lok Sabha and Assembly elections in Telangana. Among the nominees announced, 55 per cent belong to backward classes.

TRS nominees for 2014 elections

Medak

Constituency             Nominee
Gajwel      K Chandrasekhar Rao
Siddipet      T Harish Rao
Sangareddy      Chinta Prabhakar
Andol      Babu Mohan
Medak      Padma Devender Reddy
Patancheru      G Mahipal Reddy
Narayanakhed      Bhupal Reddy
Dubbak      Ramalinga Reddy
Zaheerabad      Manick Rao

Nizamabad

Constituency Nominee
Yellareddy      Enugu Ravinder Reddy
Banswada      Pocharam Srinivas Reddy
Jukkal      Hanumanth Shinde
Kamareddy      Gampa Govardhan
Bodhan      Shakeel Ahmed
Armur      A Jeevan Reddy
Balkonda      V Prasanth Reddy

Karimnagar

Constituency Nominee
Huzurabad      Etela Rajender
Dharmapuri      Koppula Eshwar
Vemulavada      Ch Ramesh Babu
Karimnagar      Gangula Kamalakar
Koratla      Vidyasagar Rao
Ramagundam      Somarapu Satyanarayana
Sircilla      Kt Rama Rao
Manakondur      Rasamai Balakishan
Hasnabad      V Satish Kumar
Pedapalli      D Manohar Reddy
Manthani      Putta Madhu
Jagtial      Sanjay Kumar

Adilabad

Constituency Nominee
Adilabad Jogu Ramanna
Boath (ST) Godam Nagesh
Mudhol S Venugopalachary
Chennur Nallala Odelu
Sirpur Kaveti Sammaiah
Nirmal Sri Hari Rao
Bellampally Chinnaiah
Khanapur Rekha Naik
Asifabad Kova Lakshmi

Rangareddy

Constituency Nominee
Parigi K Harishwar Reddy
Tandur P Mahender Reddy
Chevella KS Ratnam
Vikarabad B Sanjeeva Rao
Medchel Sudhir Reddy
Uppal Subhash Reddy
Malkajgiri Rajender
Maheswaram Manohar Reddy

Mahbubnagar

Constituency Nominee
Kollapur Jupally Krishna Rao
Makthal Y Yella Reddy
Kalwakurthy Jaipal Yadav
Mahbubnagar V Srinivas Goud
Wanaparthy Niranjan Reddy
Jadcherla C Laxma Reddy
Achampeta Guvvala Balaraju
Devarakadra A Venkateswar Reddy
Alampur M Srinath
Devarakadra Lalu Naik
Gadwal Krishna Mohan Reddy
Nagarkurnool Marri Janardhan Reddy

Warangal

Constituency Nominee
Dornakal Satyavathi Rathod
Warangal West Dasyam Vinay Bhaskar
Station Ghanpur T Rajaiah
Bhupalapally S Madhusudhana Chary
Narsampeta Sudharshan Reddy
Mulug Ajmeera Chandoo Lal
Warangal East Konda Surekha
Palakurthi N Sudhakar Rao
Janagam Muthireddy Yadagiri Reddy
Vardhannapeta Ramesh

Nalgonda

Constituency Nominee
Suryapet Jagadeeshwar Reddy
Aleru Gongadi Suneetha
Nakrekal Veersam
Huzurnagar Sankaramma

Khammam

Constituency Nominee
Sathupalli Pidamarthi Ravi
Kothagudem Jalagam Venkat Rao

Secunderabad

Constituency Nominee
Secunderabad T Padma Rao

 

Courtesy :  TNO.com